Home     Moje hvězdárna     Technika     Galerie

 

Základním předpokladem úspěšného pozorování (a tedy i fotografování) hvězd a planet je obloha bez mraků. Jenomže počasí je nevyzpytatelné a často se může rychle změnit. Když tedy máte náhodou volný čas a naplánujete si pozorování, může se objevit (a většinou se i objeví) nějaký ten mrak a práce s přípravou pozorování byla zbytečná. Abych tedy nemusel všechno potřebné pro pozorování neustále vynášet ven a po chvíli kvůli oblačnosti zase uklízet, rozhodl jsem se pro stavbu přístřešku pro dalekohled. Pochválena budiž lenost, která posouvá lidskou společnost neustále kupředu. I mně moje lenost pomohla k tomuto rozhodnutí. Začal jsem tedy s teoretickou přípravou. Přečetl jsem stovky článků na téma „jak postavit malou hvězdárnu“ (od jednoduchého přenosného krytu na dalekohled, až po obytná monstra s odsuvnou střechou). Nakonec jsem se rozhodl pro kompromisní řešení s koupeným zahradním domkem 2 x 2,3 m a dal jsem se do toho.

 


Takhle nějak začala stavba mojí hvězdárničky. Pilíř je ocelová roura, připevněná na starém disku z nákladního auta. Celé je to zakotveno do betonové terasy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konečný vzhled poskytl kovový zahradní domek. Na pilíři je nasazena montáž HEQ5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Detail nasazené a připojené montáže HEQ5


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Definitivní vzhled hvězdárny s otevřenou střechou a s připojeným refraktorem SW 100/900 ED. Bylo třeba ještě dodělat systém otevírání střechy a zesílit páteřní konstrukci domku ocelovými „L“ profily 30 x 30mm. Neméně důležitou částí celého projektu je kabelové propojení hvězdárny s počítačem, zahrnující:     

– 3 x USB port pro snímací kameru, pointační kameru a fotoaparát

– 1 x USB port jako rezerva

– propojení montáže s PC + dálkové ovládání ostření dalekohledu

– stejnosměrné napětí 12V/5A pro napájení montáže

– 230V pro osvětlení hvězdárny a pod. (viz stránka Technika)

 

 

 

 

Nahoru